Malý rituál sázení stromu

31. října 2014 v 17:44 | Amálka |  > Z přírody
Snad každý znáte starý zvyk, že když se narodí dítě, mají mu rodiče v zahradě zasadit strom. V případě mého synovce se to nestihlo, tak jsme to zvládli alespoň dodatečně. Nejprve dostal dvouletý Fáňa za úkol vybrat si podle svého druh stromku. Docela mě překvapilo, jak v tom měl chlapec hned jasno! Vůbec neváhal a hned z něj vypadlo "chci jabloň". Babička se ještě snažila dát mu jiné možnosti, protože jabloň už na zahradě máme, ale Fáňa si trval na svém. V zahradnictví si pak vybral svůj konkrétní stromeček s červenými plody a odpoledne jsme se vydali na zahradu sázet.Nejprve jsme společně udělali důlek, Fanda do něj dal stromek a přihrnovali jsme vlhkou hlínu z pole a navrch další vrstvu hlíny ze zahrady. Nakonec jsme půdu kolem stromku udusali (Fáňa holýma nohama) a zalili. První zálivka jabloně byla z vaničky, ve které se synovec večer předtím koupal (bez chemie). Bylo zajímavé sledovat Fadovo nadšení, a to, jak pořád chodil kolem stromu, chtěl se podílet na všech pracích. Kontroloval, jestli stojí stromek rovně a studoval cedulku ze zahradního centra, jako by uměl číst. Když jsme měli už hotovo, ještě dlouho nechtěl jít domů, stál u stromu a hladil kmen a větvičky. Když pak přišla na návštěvu sousedka, okamžitě ji vzal za ruku a táhl ji nejdřív ke své jabloni, kterou jí hrdě ukazoval.

Vysvětlila jsem mu, že pokud se bude o stromeček hezky starat, jabloň mu bude taky pomáhat a jablíčka z ní budou mít léčivou uzdravující sílu. Myslím, že je velmi důležité pěstovat v dětech tyto základní přírodní zvyky už od malička, aby měli v sobě zakořeněnou přirozenou úctu k přírodě a vážili si jí…


Stromy jsou našimi nejtrpělivějšími přáteli a pomocníky, měli bychom si jich tedy vážit a ctít je.
(Manfred Himmel)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Zasadili Vám rodiče v dětství strom?

Ano
Ne
Ne, ale zasadil/a jsem si ho sám/sama.

Komentáře

1 Adél Adél | 18. listopadu 2014 v 10:26 | Reagovat

Krásné a velmi inspirující. Rodiče mi strom  v dětství nezasadili a dost mě to mrzí. Já ho tedy svým dětem jednou určitě zasadím!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama