Jak slavím Vánoce?

23. prosince 2014 v 17:55 | Amálka |  > Moudra, nápady a jiné
Toto období roku velmi ráda, protože jsou to svátky klidu, kdy je celá rodina pohromadě. Miluji také všechnu tu symboliku kolem a užívám si i magickou moc, kterou celé období oplývá. Měla bych zmínit, že používám sice výraz Vánoce, ale celé svátky pojímám spíše pohansky.


Na Vánoce se začínám těšit už od dušiček (1.11.), kdy se každoročně spojuji se zemřelými předky a přáteli a naše vzájemné pouto trvá až do Nového Roku. Je to období, kdy země mlčí, hranice mezi světy je nejtenčí a vše se zdobí do barev zelené, která pro mě osobně představuje život a červené, kterou spojuji se smrtí a novým zrozením. Zapaluji hojně svíčky, které mají nejen ochranou moc, ale také symbolizují naději, že brzy začně ubývat temnota a vrátí se opět světlo.

Na začátku prosince začíná punčová sezóna, což je pro mě hned po té burčákové, druhá nejoblíbenější:) Neopomenu ani teplou medovinku a hojně doma na pánvičce dělám pečené kaštany se solí a máslem, čímž vždycky zasmradím celý byt.

PUNČOVÁ PROCHÁZKA S JARDOU

V den slunovratu 21.12. na stole zpravidla hoří zelený věnec, který symbolizuje nikdy nekončící koloběh života, zdobený přírodními materiály, jako jsou oříšky, sušené pomeranče ap. Ten u mě hoří téměř nepřetržitě po dvanáct nocí až do Silvestra, které představují dvanáct měsíců v roce a to, že za chvíli se kolo roku opět roztočí a vše se bude zase opakovat.

Tuším, že před třemi lety, jsem dostala přesně na slunovrat ručně, s láskou dělaný nádherný věnec a byl to pro mě jeden z nejkrásnějších dárků, co jsem kdy dostala. Ten samý rok mě ale dostal ještě jeden dáreček. Naprosto nečekaně jsem byla obdarována, od tenkrát téměř neznámé osoby, malým balíčkem s vojenskými ponožkami a kouzelným textem v přáníčku, které skutečně zahřálo u srdce. Uvědomila jsem si, že to je pravé poselství dárků a že nemá vůbec smysl kupovat hromadu bezduchých blbinek. Vidím to tak, že v temném období roku, kdy jsou venku mrazy a světlo a teplo nemá žádnou sílu, musíme si každý tomu druhému dát kousek toho "slunce" sami. Prostě něco milého, upřímného, skromného. Taková malá drobnost často potěší víc, než drahé konzumní dary.

Další tradicí, na kterou si potrpím je zelené jmelí, s co nejvíc kuličkami:) Vím, že musí být darované, a protože se jedná o rostlinu lásky, neodpustím si ani polibek pod ním, který by měl zaručit plodnost a ochranu. Kromě jmelí mám v tomto období ještě oblíbenou cesmínu a břečťan, jelikož zůstávají stále zelené. Co se týče vánočního stromečku, jsem pro jedličku, zdobenou přírodními materiály, a jelikož se jedná o symbol života, umělý stromek je absolutně nepřípustný. Když to ale vezmu do důsleku, tak stromeček doma je sice nádherný, ale je to také tak trošku polotovar. Kdybych měla v současné době zahrádku, stačí mi osvětlené stromky venku a na pár dní po slunovratu bych si domů dala malý v květináči, který bych na jaře zasadila do půdy. Kořeny v zemi znamenají spojení s říší zásvětí a předků a špička, hvězka, popř. anděl na vrcholu připomíná spojení s hvězdnou oblohou, vyšším vědomím.

Pokud jde o obžerství po dobu celých svátků, tak pro to také zrovna nejsem. Mám ráda, když je toho na stole hodně k výběru, zejména různé druhy oříšků a vánoční cukroví, ale nepřeháním to a nepřejídám se k prasknutí. Po ránu držím "zlaté prasátko", které vidím vždycky, protože jsme si ho jako malé se sestou nakreslily, vystříhly a připíchly v kuchyni na futra. Od té doby je tam pořád:) To symbolizuje hojnost a dobrou úrodu po celý příští rok.

Vánočku jsem pekla sama zatím jen jednou a i když byla spíš "pro kočku", dělala jsem ji skoro celý den a měla jsem z toho fakt zážitek. Nejprve jsem na několikrát čekala až nakyne a pak jsem ji rozdělila na 9 dílů a splétala. Čtyři spodní symbolizují živly, tři nad nimi lidské vlastnosti - rozum, vůli a cit a dva vrchní vědění a lásku. Docela dobře mi vykynula a nakonec mi i chutnala. Myslím, že byla dost nedoceněná a fakt, že ji nikdo ani neochutal, se mě vážně dotkl. Tenkrát jsem asi díky této vánočce poprvé pochopila, že žiju s nesprávným člověkem.

Moje oblíbené jídlo na Štědrý večer je houbový kuba, ráda si rozkrojím jablíčko, abych věděla, jestli budu zdravá nebo rozlousknu oříšek, kdy zdravé jádro značí hojnost v příštím roce. Nezapomínáme ani na domácí mazlíčky, kteří dostanou také výtečnou baštu, v podobě libového masíčka. Každoročně si také zejména při večerním přípitku vzpomenu na své předky, kteří jsou částí svého vědomí přítomni a celý večer pojímám velmi slavnostně. Nesmí chybět nádherně prostřená slavnostní tabule ani sváteční oblečení. Pod talířky jsou klasicky schované kapří šupinky a mince pro štěstí, které pak nosím celý rok v peněžence a po večeři a rozdání dárků se jdu ráda projít ven s někým z rodiny. Zpravidla na závěr zajdeme na konec půlnoční mše, abychom si zazpívali nějakou tu koledu a pozdavili pár přátel, které potkáme. Pořádnou procházku do přírody se psem si s oblibou dopřeji i následující den.

Tak, dnes jsem ještě v práci a při psaní tohoto článku jsem se na svátky příjemně naladila. Už se nemůzu dočkat! Hned zítra skočíme s přítelem a pejskem do auta, naložíme každému malou pozornost, nějaké dobrůtky na stůl a jedeme slavit za širší rodinou ku Praze. A co vy? Jak slavíte Vánoce?

Přeji všem, kteří dočetli až sem kouzelné svátky, které Vás v tomto zimním období zahřejí na duši.
S láskou Amálka

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Máte rádi Vánoce?

Ano
Ne
Je mi to jedno

Komentáře

1 Lukáš Lukáš | Web | 24. prosince 2014 v 16:22 | Reagovat

Máte ne tak úplně tradiční způsob vítání vánočního času, ale je mi to vcelku sympatické :) Přeju vše nejlepší (nejen) do Nového roku 2015

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 28. prosince 2014 v 17:05 | Reagovat

Tak to slavíme Vánoce vcelku podobně :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama