Labuť symbol věrné lásky a čistoty

8. června 2015 v 21:54 | Amálka |  > Z přírody
Jak působivý pohled vznikne, když se labutě dotknout svými krky a vytvoří tak dokonalé srdce. Už jen pozorování těchto ptáků přináší jakýsi vnitřní klid a vyrovnanost v duši a pro jejich krásu a přirozených půvab, jsou považovány za věčný zdroj inspirace k umělecké tvorbě. Jakmile Vám jednou vstoupí do života a objevíte jejich hloubku, nepřestanete žasnout!Labutě jsou ideálem monogamního svazku, souznící ve vzájemné symbióze. Jejich láska a síla spočívá v absolutním splynutí s partnerem, kterého si vyberou kolem věku 3 let a žijí spolu až do 50 let. Když jeden z partnerů zemře, druhý si už nikdy žádného nového nenajde a zpravidla během pár dnů hyne také.

Úryvek z blogu: depress-diary.blog.cz
...tohle přesně já bych si přála. Aby spousta lidí, které znám a vím, že trpí kvůli lásce, si našlo toho svého "labutího" partnera, a aby spolu byli opravdu šťastní. Člověk by prostě neměl přemýšlet, jestli to co cítí je dobře, nebo špatně. Měl by to prožívat měl by se do toho vžít, vcítit se do druhého člověka a snažit se vžít i do jeho situací, snažit se být při všem co je pro něj důležité a pomáhat mu i přitom všem. Labutí láska je pro mě něco úžasného a naprosto dokonalého, je to pro mě něco nad pochopení lidského smyslu, něco víc než dokážou lidé. Něco lidštějšího a přitom to lidé neumí. Něco nereálného a přitom tak kouzelného. (celý článek)

Z historie:
Kdysi dávno byly labutě považovány za posvátná a mystická zvířata, která přinášejí schopnost cestovat prostřednictvím snů mezi světy a čerpat inspiraci. Z tohoto důvodu jsou spojovány se svátky roku jako Beltaine či Samhain, kdy jsou závoje mezi světy nejtenčí. Z jejich kůže a peří se kdysi vyráběl slavnostní plášť tzv. "tugen", který sloužil bardům, při ceremonii zasvěcení na dráhu druida, jejichž učení trvalo i desítky let. Věřilo se, že bard tímto způsobem dostane vzácných darů, které mu labuť propůjčí. Peří se také používalo pro psaní magických zaříkávání či vytváření posvátného prostoru.

Momentka z irského parku:

Staré příběhy o labutích nás učí, že oddělení od lásky je pouze zdánlivé, je to forma transformace z jedné formy do druhé, a proto musíme být schopni říct sbohem těm, kteří od nás odejdou, protože nakonec budeme zase spolu. Abychom došli k tomuto pochopení, labuť nás volá, abychom se hlouběji spojili s naší duší. Dále je labuť nositelkou modrosti, že nic v životě není samozřejmost a vše není tím, čím se zdá.

Kreslení labutí působí velmi léčivě a přináší do života lásku a inspiraci. Obraz níže byl rozmalovaný téměř 4 roky, několikrát kompletně překreslený a svou finální podobu uzřel v r. 1999 v jedné malé garsonce na Valašsku. Je to olej na dřevě a malba byla dárkem pro maminku.

Obecné info:
Labutě patří mezi nejtěžší z létajících ptáků (váží 10-15kg) a v období tahů překonají společně až 2000 mil, v hejnech cca po 40. Cestují v noci, za chladného vzduchu a dokážou vylétnou do výšky téměř 9 km. V ČR žijí 3 druhy - labuť malá, velká a zpěvná. Stravují se téměř vegetariánsky a během 1 dne spotřebuje jedinec až 4 kg potravy. Labutí pár staví po páření hnízdo z proutí na okraji jezer, do kterého samice snese 5-8 vajec, jedno vždy po 2 dnech. Mláďata se líhnou po 36 dnech (právě v tomto období) a oba rodiče o ně pečují a brání je. Své hnědé zbarvení ztrácejí mladé labutě okolo jednoho roku života a finální opeření dospělého jedince se skládá téměř z 25 000 per.

Labuť - symbol lásky, hloubky, půvabu, krásy, věrnosti, čistoty a symbiozy

Zajímavost na počest krále bavorského:
Ludvík II. zvaný bavorský, byl následníkem rodu Schwangau, který měl v erbu labuť. Již za svého života byl považován za výstředního podivína a duševně chorého. Z dnešního medicínského hlediska jej v žádném případě nelze označit za šílence, přesto byl roku 1886 zbaven svéprávnosti a trůnu. Zvláštností je, že posudek na jeho zdravotní stav byl sepsán lékaři, kteří jej vůbec předtím neprohlédli.

A proč o něm vlastně píši? Král byl totiž labutěmi přímo posedlý, obklopoval se jimi, byla to jeho největší vášeň a láska. (tedy krom své sestřenice císařovny Sissi, kterou tajně miloval:) Tento člověk měl na rozdíl od ostatních lidí úžasnou fantazii a na jeho příkaz byly postaveny ty nejkrásnější klenoty Bavorska, jako např. zámek Neuschwanstein (cca 100km od Mnichova). Pokud máte alespoň trochu smysl pro romantiku, tento zámek Vás ohromí stejně jako mě. Jen na králově posteli pracovalo 14 řezbářů více než 4 roky a až uvidíte jejich zdobnost, pochopíte proč. Skutečně fascinující dojem vyvolává i trůnní a hudební sál, vyzdobený úchvatnými obrazy. Vedle své pracovny si Ludvík nechal postavit na tehdejší dobu nadčasové dílo - různobarevně osvětlenou umělou jeskyni, kde samostatně rozjímal a čerpal inspiraci v loďce ve tvaru labutě. Byl obrovským snílkem a jeho osud byl tragický.

Dne 10. června 1886 se do prostor zámku pokusila vstoupit lékařská komise, která měla za úkol zbavit krále svéprávnosti na příkaz ministrů. Před zámkem se sice srotil dav obyčejných lidí, kteří se rozhodli krále chránit vlastním tělem a na pomoc dorazily i policejní a hasičské sbory z nedalekých měst, ale král byl i přesto z trůnu sesazen a uvězněn. O 3 dny později se za záhadných okolností společně se svým lékařem utopil v jezeře, nedaleko svého pohádkového zámku.

Zámek Neuschwanstein
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Znáte své ochranné zvíře?

Ano
Nejsem si úplně jistá/ý
Ne

Komentáře

1 Ella Ella | E-mail | Web | 9. června 2015 v 17:37 | Reagovat

Úžasný článek!:) Já miluji labutě - už jen kvůli labutímu jezeru :D

2 Fredy Kruger Fredy Kruger | 9. června 2015 v 19:25 | Reagovat

" Labuť jest symbolem věrné lásky !"
... hovoří babička za procházky :
" Jak labuťák  tulí se k labuti !!"

... má sukni, děda zas kalhoty...
oba se za ruce chytí ....
" Je krásně !  sluníčko svítí,
těch ptáčků co zpívá nad námi !
... slavíci, papoušci, hawrani ".....
hovoří děda :  "Též zpívají vrány !

... i dělníci jdoucí tu s lopatami
zpívají  sobě ,, ho... ho ,,....
nikde hněv, - či sprosté slovo ! "

Babička s dědou jsou dojati !
... dělníci pozvedli lopaty
k pozdravu !... šťastni jsou starci !

" Na světě krásně je !!"

" Arci !"  hovoří děda
... zas kdos na něj mávnul ....

děda sňal kulicha ku pozdravu !
... též babička zdraví, - jsa potěšena !
( děda je muž  a babička žena )

3 Amálka Amálka | Web | 9. června 2015 v 19:55 | Reagovat

[2]: :-D palec hore, pobavilo!

4 Zita Zita | Web | 10. června 2015 v 7:19 | Reagovat

To je nádhera, já labutě miluju, i pro tu jejich povahu, ale hrozně se mi ti ptáci líbí.

5 Elis Elis | Web | 10. června 2015 v 16:50 | Reagovat

Labutě jsou úžasné, ráda je pozoruji a chodím je krmit...

6 cincina cincina | Web | 11. června 2015 v 19:39 | Reagovat

Labutě jsou naprosto úžasná stvoření:)

7 Van Vendy Van Vendy | Web | 11. června 2015 v 22:12 | Reagovat

Krásný článek, nejen o labutích. Ale labutě jsou skutečně krásná stvoření (podobně jako jednorožci, jen s rozdílem, že jednorožci jsou vysnění a labutě skutečné). Labutě jako symbol věrnosti, to opravdu existuje, o labuti napsala a nazpíval krásnou písničku Pavel Lohonka Žalman, labutě vypadají nádherně, když plují na vodě, a viděla jsem je na mnoha fotografiích a obrazech. Labuť měla kolem krku i slavná zpěvačka Bjork, ale tenhle výstřelek v oblečení už se mi moc nelíbil. Labutě se také vyskytovaly v krásném irském příběhu Královská dcera z Erinnu.

8 Gil Gil | Web | 15. června 2015 v 10:40 | Reagovat

♥Amálko je to tak nádherné! Miluji tyto Tvoje články a miluji labutě :)))
"Kdysi dávno byly labutě považovány za posvátná a mystická zvířata, která přinášejí schopnost cestovat prostřednictvím snů mezi světy a čerpat inspiraci." - líbí se mi, pro kolik kultur byly labutě posvátné :))) V hinduismu také, labuť tam znamená neohraničenost, dech života, Ducha svatého (podobně jako v křesťanství holubice) a podobné věci, jako píšeš tady v článečku :)))
Nedávno jsme šli kolem řeky a na místě, kde se vždycky krmí kačenky byla poprvé mezi nimi i labuť. Nádherná, bílá, vznešená, mezi tím veselým hemžením. Byl z toho takový radostně-posvátný pocit, všichni lidé se na mostě zastavovali a usmívali se na ni :)

9 Amálka Amálka | Web | 15. června 2015 v 11:00 | Reagovat

[8]: Děkuji za doplnění, Gil. Labutě jsou krásné a vznešené, vlastně neznám nikoho, komu by se nelíbily :)

10 Van Vendy Van Vendy | Web | 18. června 2015 v 21:58 | Reagovat

P.S. pokud seženeš tu Královskou dceru z Erinu, jsem zvědava, jak se ti bude líbit, je to půvabná knížečka, ale nemusí oslovit každého.

11 Amálka Amálka | Web | 21. června 2015 v 13:09 | Reagovat

[10]: Pokud ji seženu, dám vědět jak se mi líbila :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama