Váza plná slunečnic - 5. část

23. srpna 2015 v 11:45 | Tomáš |  > Tomášovy povídky

"Drahý Theo,
odpusť, že píšu až po tak dlouhé době, ale měl jsem v tomto čase mnoho práce. Usadil jsem se v malé vesničce poblíže Arles. Zde jsem se seznámil s Paulem Guaguinem. Je to vynikající člověk a skvělý malíř. Celé noci diskutujeme nad svými obrazy. Mnoho mi to dává. Je možné, že spolu něco objevíme. Všude kolem je nádherá krajina se zalesněnými kopci a dlouhými lány vinic. Zdejší lidé mi připadají přátelští, ale jak jsem si již zvykl, zachovávají si ke mně odstup. Chodí se dívat na naše malby, které vystavujem za slunečných dnů na zahradě. Stará se o nás jedna žena, a i když nerozumí umění, zdá se jakoby k nám patřila odedávna. Po nocích provádíme s Paulem exkurze po zdejších bordelích a výborně se bavíme.


Nedávno jsem maloval velký obraz. Byla to skupina stromů za odpoledního slunce. Konečně se mi podle mých představ podařilo zachytit probleskování světla mezi listy. Chtěl jsem ti tento obraz zaslat, protože jsem si byl jist, že by sis ho oblíbil. Ale potom k nám přišel na návštěvu jeden muž. Jak víš, nikdy jsem žádný obraz ještě neprodal. Ten muž se procházel naší zahradou a prohlížel si naše plátna. Stále se vracel k mému obrazu se stromy a dlouze ho pozoroval. Byl jsem trochu nesvůj, protože jeho tvář neprozrazovala vůbec nic. Nevěděl jsem jestli se mu líbí nebo ne, a tak jsem si dodal odvahy a zeptal se ho. K mému překvapení a nadšení se mu ten obraz natolik líbil, že ho chtěl okamžitě koupit. Když jsem viděl jeho opravodový zájem, neměl jsem to srdce a obraz jsem mu daroval.

Prosím, přijeď za námi. Dobře se pobavíš a seznámím tě s Paulem, jsem si jist, že byste si dobře porozuměli. Není sice přiliš nábožensky založený, ale z jeho lásky k umění a k lidem cítím Boha.

Ještě bych tě poprosil, zda bys mi nezaslal nějaké peníze, protože mi pomalu docházejí barvy a štětce. Snažím se jíst co nejméně. Musím tvořit. Je to tak úžasné, Přijeď, přijeď co nejdříve."

S láskou tvůj bratr Vincent

...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama