Váza plná slunečnic - 7. část

25. srpna 2015 v 5:54 | Tomáš |  > Tomášovy povídky

"Pan Theodor van Gogh?"
"Ano, to jsem já. Vy musíte být ten známý kritik umění."
"Tak toto je ten obraz vašeho pana bratra, který jste nám přinesl ukázat?"
"Ano, dlouho jsme s bratrem vybírali a myslím, že toto je jeho nejlepší dílo."
"Váš bratr je nyní hospitalizován v psychiatrické léčebně, že?"
"Ano, to je pravda, ale abychom se vrátili k obrazu..."
"Uřízl si ucho, jestli se nemýlím. Dobře, že je v ústavu pro chorobomyslé. Být na svobodě může ublížit nejen sobě, ale i ostatním."
"Bratr má jisté duševní problémy, ale to se přeci nevztahuje na tento obraz a jeho dílo."
"A v tom se právě pletete. Umělcova mysl, i když vašeho bratra můžeme ztěží nazvat umělcem, se vždy odráží v jeho díle. V tazích štětce, kompozici a volbě barev..."
"Ale já by rád, abyste se podíval na ten obraz..."
"Jak známe z různých případů, ti největší geniové byli i ti největší umělci. Kupříkladu Leonardo da Vinci či Michelangello Buonaroti..."


"Promiňte, že Vás přerušuji, ale já jsem přinesl bratrův obraz a tak bych rád slyšel Váš názor na něj a ne přednášku o velkých mistrech středověku."
"Máte pravdu pane. Byli to velcí mistři a od těch by se váš bratr měl učit. Měl by se naučit základům perpektivy a kompozice. V tom je právě ta potíž s dnešním moderním uměním. Nečerpá z letitých zkušeností mistrů řemesla, akademiků. Malíři, takzvaní Imprsionalisté, si myslí, že stačí vytáhnout stojan a postavit se do krajiny. Ale jak jistě sám uznáte, jejich obrazy jsou přinejmenším nedokončené. Ale při pohledu na obraz vašeho bratra, z prominutím, mám dojem, že jde o dětskou malůvku. Malovalo to pětileté dítě, které dostalo poprvé barvičky do ruky."
"Ale toto je něco naprosto nového..."

"A o to jde. Lidé, kupci obrazů, nemají zájem o nějaké převraty v umění. Chtějí přeci vědět, co na tom obrazu je. Aby byl obraz pěknný na pohled. Aby v něm bylo něco z historia a něco současného. Aby je takový obraz povznesl nad každodenní šeď. Ale váš bratr maluje, a to ještě neuměle, tu nevětší bídu a zoufalství. Jednoduše šílená mysl. Myslíte, že lidé, kteří mají už takhle dost svých starostí, mají potřebu být provokování takovými obrazy? Myslím, že ne. Jako odborník bych vašemu bratru radil změnit povolání, protože jednoduše nemá šanci prosadit se na trhu. Nashledanou a přeji mu brzké uzravení."
"Vždyť jse ani podíval..."

...
(pokračování brzy)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama