Igby Goes Down

2. listopadu 2015 v 22:37 | Amálka |  > Oblíbené filmy, knihy..
Hvězdné obsazení, neobvyklý cynismus, brilantně napsané dialogy a originalita v každém ohledu, dokonalý černý hůmor, sex, nemilosrdně kruté glosy hlavního hrdiny a zadek Billa Pullmana už v úvodních titulcích. Co více si může divák od filmu přát? S vážností ve tváři si dovoluji tvrdit, že pokud Vám utekl tento vynikající a hluboce nedoceněný snímek, máte skutečně co dohánět! Upřímně nechápu ty z Vás, které film neoslnil, ale na druhou stranu musím uznat, že to nejspíš nebude šálek kávy úplně pro každého.


Obsah:
Inteligentní zábava o předčasně dospělém teenagerovi obklopeném postavami, jenž se vymykají veškerým běžným standardům a postupně jej vtahují do svého pomateného světa. 17-ti letý Igby je vtipný, vynalézavý rebel, navenek stavěný jak agresivný neuctivý fracek, pohrdající pokrytectvím a vším, co mu je vnucováno okolím - svou šílenou, neustále prášky nadopovanou matkou, schizofrenickým otcem a fašistickým úspěšným bratrem. Pod maskou Igbyho trefných pohrdavých útoku a okázalého volnomyšlenkářsví, ale nepřehlédnutelně probleskuje fakt, že uvnitř se jedná o hluboce zranitelného a bolestně osamělého člověka, který od svého okolí nechce nic než trochu porozumění a lásky. zdroj

Oficiální text:
Sedmnáctiletý mladík s nezvyklou přezdívkou Igby sice pochází ze zámožné rodiny, ale kromě peněz má problémy se vším, na co se podívá. Zatímco jeho o tři roky starší bratr Oliver exceluje na univerzitě a míří k politickým výšinám, Igbyho vyhodili prakticky ze všech středních škol na východním pobřeží Spojených států. Matka o něm nepronese jediné vlídné slovo. Otec je schizofrenik a jakýsi mužský vzor má Igby jen v zazobaném a slizkém kmotrovi D.H. Banesovi. A tak se mladík nakonec rozhodne před vším utéct do bohémského prostředí New Yorku. Jenže uniknout před sebou samotným není tak jednoduché... Cynická americká komedie debutujícího scenáristy a režiséra Burra Steerse (jako herec se objevil mj. ve filmech Quentina Tarantina Gauneři a Pulp Fiction - historky z podsvětí) si vysloužila sympatie diváků i kritiků. S černým humorem líčí potíže dospívání, se kterými se potýká navenek obyčejný mladý muž. Ve filmu, srovnávaném s klasickým dílem Mikea Nicholse Absolvent, uvidíte řadu vynikajících herců: Kierana Culkina, Claire Danesovou, Jeffa Goldbluma, Ryana Phillippeho, Billa Pullmana a také Susan Sarandonovou, oceněnou Oscarem za film Mrtvý muž přichází. (zdroj). Snímek je z roku 2002.

Oblíbené hlášky z filmu:

Situace - matka vyzvídá u rodinné večeře v restauraci, jak se Igbymu daří na vojenské akademii
Matka: "Jak se jmenoval ten chlapec s tím legračním jménem, Želmír?"
Igby: "Želva. Toho jsem měl rád, jenže byl nešikovnej a ustřelil si ksicht. Alespoň teď víme, jak se správně čistí zbraň."
Matka: "Jak to, že mě škola neinformovala?"
Igby: "To nebyla vina školy, zachovali se skvěle. Dokonce zaplatili i čistírnu. Ne, že by museli, ale protože to bylo prostě správné."


Situace - Igby u psychologa
Psycholog: "Komu jsi chtěl ublížit, když jsi snědl ty prášky?"
Igby: "Nikomu, jenom jsem tak improvizoval, nijak zvlášť jsem o tom nepřemýšlel."
Psycholog: "Já mám dojem, že máš víc jasno, než si vůbec myslíš"
Igby: "Tak to jste teda idiot."
Pohlavek
Igby (smích): "Co to děláte?"
Psycholog: "Nesnášim, když mi někdo nadává."
Igby: "Ty debile, nemůžeš mě tady mlátit!"
Pohlavek, pohlavek
_____

Situace - rozhovor Igbyho s kamarádkou Sookie
Igby: "Proč říkáš, že jsem vtipnej nebo že je to vtipný. Proč se prostě nezasměješ?
Záchvat smíchu
Sookie: "Je to lepší?"
Igby: "O moc."

_____

Později:
Igby: "Tvůj táta je mrtvej?"
Sookie: "Ne proč?"
Igby: "Protože když jsme mluvili o mým, neměla jsi potřebu uvést něco pozitivního."
_____
Později:
Sookie: "Nenávidíš mě hodně?"
Igby: " To mi vydrželo měsíc. Teď nejsi ani mezi prvníma pěti."


Situace - bratr Igbyho vypráví Sookie o tom, jak Igby přišel ke svému jménu
"Ne, není to jeho pravé jméno. Jako kluk měl plyšového medvěda Digbyho, dovoz z Británie. A protože byl odjakživa trochu trouba říkal mu Igby. Jakmile něco provedl, říkal "to já neudělal, to Igby." Matka si hrála na psychologa, chtěla ho to odnaučit, a tak kdykoli zalhal, říkala mu Igby. No a on lhal pořád.

Situace - Igby se vyžívá v roli posla špatných zpráv, když oznamuje umrtí v rodině známým po telefonu
"Dobrý den, tady je Igby. To bych moc rád paní Dyllová, ale je mrtvá." (zavěsí)
"Teta Penelopa? Tady je Igby. ...to by si moc přála, až na jednu věc!" :)


Situace - rozhovor kmotra Igbyho a jeho ženy, která právě nemístně vystrnadila matku Igbyho Mimi z domu
Žena "Že by Mimi už odešla a ani se nerozloučila?"
Kmotr (jde na chodbu): "Ano, ale nechala vzkaz."
Žena volá z obýváku: "Už jsem se bála, zlatíčko naše."
viz níže

Dalších pár fotek z filmu:

Schizofrenický otec

Matka Mimi

Mimi ještě jednou :)

Pokrytecký kmotr milenkou

Na policejní akademii postavili Igbyho do latě!

Igby při pohovoru na střední školu sv. Antoníčka

Trailer: (bohužel jen v angličtině)

Viděli jste tento film? Líbil se Vám? :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Elis Elis | Web | 3. listopadu 2015 v 18:49 | Reagovat

O filmu jsem ještě neslyšela, ale jak se netěší masové oblíbenosti, tak mně by se mohl určitě líbit, musím se mrknout na ukázku, doufám, že bude na YouTube...

Amálko, ještě ti chci říct pár slov k příběhu "Láska s příchutí moře", posledně jsem ti říkala, že v ní budu pokračovat po prázdninách, ale všechno je jinak... prázdniny jsem vyplnila příběhem "Letní romance", ale netušila jsem že bude mít takový úspěch a hlavní hrdina Boris, získá takové sympatie... tak zatím dávám "Letní romanci" dál a jak skončí, přijde na řadu "Láska s příchutí moře", k příběhu jsem zatím jen přidala fotky dvojníků skutečných postav, několikrát jsem je měnila, než jsem našla co nejvěrnější podobu...

2 Amálka Amálka | Web | 4. listopadu 2015 v 16:39 | Reagovat

[1]: přidala jsem pod článek trailer, ale našla jsem ho jen v angličtině. Děkuji za info k příběhu, já se na Tvůj blog průběžně dívám, tak mi určitě neuteče :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama