Duben 2016

Hermelín v alobalu

17. dubna 2016 v 14:01 | Amálka |  > Amálka za plotnou
Poradím Vám recept, jehož příprava se může zdát až triviální, nicméně je to mňamka, v cukuletu hotová a neurazíte s ní ani návštěvu. Hermelín je sýr, který můžete mít poměrně dlouhou dobu v lednici a nic se mu nestane. Poslouží tudíž i jako ideální tzv. "železná zásoba", když se ocitnete v situaci, že Vám kručí v břiše a není právě nic navařeno. V tu chvíli stačí vzít rychlo 2 vrstvy alobalu, sýr pokapat olejem, obalit dle chuti v koření (výborný je zelený pepř nebo grilovací koření), popř. v bylinkách a na 2x zabalit, aby se nespálil. Položíte ho nasucho na pánev, přiklopíte pokličkou a necháte v alobalu na mírném ohni pěkně prohřát. Trvá to asi 10-15 minut a už můžete servírovat. Hermelín chutná zrovna jako z grilu, rozdíl zaručeně nepoznáte. Já si k němu většinou připravím i brambory s máslíčkem a jarní cibulkou, zeleninový salát a dozdobím podle nálady brusinkovou nebo sweet chilli omáčkou, která tomu všemu dodá teprv ten správný šmrnc! Chutná ale i s chlebem.


DOBROU CHUŤ! :)

Dnešní přírůstek do morčofamily!

13. dubna 2016 v 16:51 | Amálka |  > Domov a rodina
Ráno jsem hodila morčátkům čerstvou trávu a než jsem si stačila udělat čaj, najednou koukám a ve výběhu je nový čumáček! :) Týjo, vykulila jsem oči. Až na ten zrzavý zadeček, úplná kopie maminky. Zatímco jsem popíjela čaj a kochala se novou rodinkou, pořád jsem čekala, že vyleze ještě nějaký další bráška nebo ségra, ale ono nic - díkybohu :) Monča byla březí skoro 10 týdnů, to prý jsou menší přírůstky, velké vrhy bývají už v 8 týdnu. Chvilku jsem je tedy nechala, ať si spolu pohrají, očichají se, udělala jsem jim rodinné foto do rámečku a šup s Denisem vedle do druhého výběhu. Samička je prý 4 hodiny po porodu zase v říji, tak jsem ráda, že jsem to vychytala a musím ji teď nechat nějakou dobu odpočinout. Malá (nebo malý) je velmi aktivní, pořád běhá, ničeho se nebojí, ani mojí ruky. Jelikož je to jedináček, už vidím to drama, až ho budu muset dát za 4 týdny pryč. Kdo ví :) Každopádně, kdyby se tu našel někdo z okolí (Kolín až Kutná Hora), kdo by měl vážný zájem, dejte vědět. Do dobrých rukou bych ho samozřejmě dala ráda a klidně i dovezla.

MORČECÍ RODINKA TĚSNĚ PO PORODU

Michael Patrick Kelly vystoupí v září v Praze!

10. dubna 2016 v 15:20 | Amálka |  > Hudba a zpěv
Na začátku měsíce mě velmi potěšila zpráva, že můj oblíbený zpěvák Michael Patrick Kelly vystoupí v rámci svého turné "Club tour" v Praze. Jakmile byly tedy lístky k dispozici, hned jsem si je jako správná fanynka objednala a začínám se těšit! :) Je to sice až v 10.9.16, ale vzhledem k tomu, že čas se neustále zrychluje, uteče to jistě jako voda :)


Za bledulemi na Velkou a Malou Olšinu

5. dubna 2016 v 21:31 | Amálka |  > Výlety
V pondělí mi kolegyně v práci dala supr tip na výlet. Navštívila totiž o víkendu přírodní rezervaci Malá a Velká Olšina, kde na ploše téměř 3,5 ha kvetou bledule. Když jsem mi ukázala fotku v mobilu, neváhala jsem a rozhodla se, že tohle prostě musím také vidět na vlastní oči. Vzala jsem tedy dnes psa a ještě sousedku s druhým hafanem a vyrazily jsme. Nemáme to od nás daleko, vlastně bychom to tak za hoďku ujely i na kole, tak se divím, že o tomto místě vůbec nevím. Moc se o něm nemluví a ani v lese nenajdete jedinou šipku a to nejspíš z důvodu, aby tam nechodili vandalové.

Zaparkovaly jsme na malém parkovišti a vydaly se podle malé mapky od kolegyně do lesa. Asi po 1 km, jsme odbočily "u ohlého stromu" ve škarpě na malou lesní cestičku a po chvíli jsme v dálce zahlédly bílé světlo. Bledule už sice nebyly v plném rozkvětu, ale přesto i nadálku úplně zářily. Svítilo do nich ještě sluníčko, tak to byla prostě nádhera a my si výlet náležitě užily. Na chvíli jsme si pak uprostřed bledulkového ráje udělaly malý picknick a snědly jablko. Mezi kvítky jsou vyšlapané malé cestičky, ale i přesto jsme našlapovaly velice opatrně. Přidávám pár fotografií, ať se také pokocháte a třeba vás také inspiruji ať vyrazíte! Do konce víkendu tam určitě ještě budou.


Začínám včelařit

2. dubna 2016 v 9:03 | Amálka |  > Domov a rodina
Je to asi měsíc zpátky, kdy zazovonil telefon a v něm se ozval můj stýc. Po našem posledním rozhovoru o včelách na rodinné akci se jako správný včelař rozhodl, že mi pomůže s krušnými začátky, předá všechna potřebná moudra, a to i přesto, že bydlí cca 130km daleko. Oznámil mi, že už mi chystá první úl, vybavuje ho vším potřebným, tak ať si udělám nějaký víkend volno a přijedu si pro něj. Když jsem položila sluchátko byla jsem úplně v eufórii - tak já opravdu začnu už letos, whooho! Plánuji to už dlouho, je to jedna z těch věcí, které mi kolují v DNA a vím, že se do toho prostě musím pustit. Můj děda byl velký včelař a mně se to jako děcku strašně líbilo. Ta vůně ve včelíně, medobranní, slaďoučké plásty a prstík věčně zabořený v medu. Bohužel jsem byla ještě moc malá na to, abych pochytila všechny ty chytré věci, které se mi snažil předat, nicméně pocity a emoce kolem toho všeho přetrvaly.

Můj první úl a krabice s pomůckami