Oblíbené gastro-filmy

22. července 2016 v 12:42 | Amálka |  > Oblíbené filmy, knihy..
Kromě filmů o koních, o kterých se zde už zmiňovala, ještě naprosto zbožňuji snímky o vaření, jídle, pití ap., kterým se budu věnovat v dnešním příspěvku. Jsem přímo sběratel! Pokud zde nějaký film nenajdete, bude to nejspíš proto, že se mi nelíbil. Existuje totiž jen velmi malá pravděpodobnost, že bych nějaký neznala ;)

1. Vrchní, prchni (1980) - 86% čsfd a 136 nejlepší film!
Myslím, že existuje jen málo Čechů, kteří neviděli tuto humorem nabitou komedii Zdeňka Svěráka s Josefem Abrhámem v hlavní roli. Nejen, že jde o kvalitní českou klasiku, protknutou humorem a špičkovými hereckými výkony, ale navíc ještě s originální jednoduchou zápletkou, která zaujme stejně jako pobaví.


Oficiální text distributora:
Knikupec Dalibor Vrána věru nemá lehké žití. Líbí se ženám, a ty se zase líbí jemu, a protože je Dalibor mužem činu, značnou část jeho poctivě nabytého výdělku polknou alimenty. Svou svízelnou finanční situaci se rozhodne vylepšit způsobem zcela originálním. Využije toho, že si jej lidé v restauracích často pletou s číšníkem a začne inkasovat....

Písnička severní vítr a ukázky z filmu:
Pozn. pokud jste náhodou film neviděli, video si nepouštějte! :) Nejdříve se podívejte na film, je celý na youtube.

2. Letuška I. třídy (2003) - 48% čsfd
Tato romantická komedie patří k mým oblíbeným a to hlavně ze dvou důvodů: 1. v hlavní roli hraje moje oblíbená herečka Gwyneth Paltrow, 2. ve filmu je naprosto skvěle nastíněno, co obnáší práce letušky. Dále jsou zde řešeny důležité otázky jako je např. etika v zaměstnání, volba mezi prací a láskou, přetvářka přátel ap. Celý film je zároveň velmi milý, nevulgární, vtipný a romantický. Nechybí ani pravý americký happyend, a tak vůbec nechápu, že jak může mít na čsfd jen 48%. To je normální skandál! :-D

Trailer EN:

3. Dobrou chuť - Bon appetit (2010) - 52% čsfd
Toto je taková oddechovka k vaření nebo žehlení. Film je o lásce mladého ambiciozního kuchaře Daniela - a to jak k vaření, tak ke své kolegyni Hanně. Příjemný snímek, který vám rychle uteče a konec zaručeně překvapí.

Trailer NJ:

4. Láska na kari (2014) - 72% čsfd
Podle mě celkem vydařený film, který řeší národnostní a gastronomický střed dvou rozdílných kultur. Líbí se mi, že se ve filmu dost vaří a je točený v krásném prostředí, nicméně v určitých částech mi přijde jakoby nedotažený. Má to být drama/komedie, ale moc humoru v něm tedy není. I tak ale patří ke snímkům, které si ráda pustím. 72% na čsfd je podle mě až až. Chválím herecký výkon Helen Mirren, tak je v roli Madame Mallor perfektní.

Oficiální text distributora:
Madame Mallory, majitelka vyhlášené restaurace se třpytem Michelinských hvězd se nestačí divit, když se do jejího městečka přistěhuje indická rodina a otevře si restauraci hned naproti přes ulici. Schyluje se k souboji dvou odlišných kultur a zcela odlišné skladby koření. Dobré jídlo ale hory přenáší. Madame Mallory zjistí, jak velké nadání má její konkurent, mladý indický šéfkuchař, a svolí k tomu, že ho vezme do učení. Dva světy receptů a chutí v jedné kuchyni slibuje velké kulinářské dobrodružství. Zvláště pokud se ho zúčastní i krásná francouzská kuchařka.

Trailer CZ:

5. Servírka (2007) - 59% čsfd
Tato romantická komedie je pro mě tak trošku srdcovka. Je nejen o práci servírky v zapadlé jižanské restauraci, ale vypovídá hodně i o partnerských vztazích, snech a síle postavit se na vlastní nohy. Je také o naději - když člověk jde za svými sny a dělá to, co umí nejlíp, tak dokáže všecko na světě. V neposlední řadě je snímek o těhotenství a mateřství. V hlavní roli se představí skvělá Keri Russellová alias Jenna.

Trailer EN:

6. Dokonalý šéf (2015) - 67% čsfd
Aby to nebylo tak, že sem dávám jen samé romantické filmy pro holky, tak tady je jeden spíš pro kluky :) V oficiálním textu distributora píší, cituji: "Dokonalý šéf je vyjímečně vtipný a emotivní příběh o lásce k vaření a jídlu, o lásce mezi dvěma lidmi a o síle druhé šance." No, podle mě film romantiky moc nepobral, je spíš takový drsnější, ale líbí se mi, že skoro od záčátku až do konce se pořád jen vaří a vaří - a to naprosto precizně, plus skvěle je zde ukázáno, jak to chodí a celkově vypadá ve špičkových podnicích (pozn. jen šéfkuchaři většinou nebývají takový magoři jako náš hlavní hrdina:) Co se dál povedlo, je podbarvení celého snímku moderní hudbou, která se k ději náramě hodí. Jako mínus bych viděla nedostatečné propracovnání příběhu, člověk si toho musí dost domyslet. Já osobně jsem ho pořádně pobrala až napodruhé. Každopádně jestli se vám ale líbí filmy o vaření, podívejte se určitě na trailer.

Trailer CZ:

7. Julie a Julia - 2009 - 67% čsfd
Moje další srdcovka, a to zejména kvůli exelentním hereckým výkonům Meryl Streep, Amy Adams a Stanley Tucci. Jejich role jim věřím na 100%. Životopisné drama s prvky komedie vypráví o třicetileté sekretářce Julii, která nikdy nic nedotáhne do konce a proto se jednoho dne rozhodne, že založí blog a během jednoho roku uvaří všech 524 recetů z klasické francouzské kuchařky Julie Child. Dva roličné příběhy, dva různé světy, přesto dokonale provázané.

Trailer EN:

8. Ratatouille (2007) - 85% čsfd
Poprvé jsem s čsfd zajedno, že hodnocení absolutně odpovídá :) Úplně si teď vybavuji svoje nadšení, když jsem snímek viděla poprvé. Je v něm prostě všecko, co si divák může přát - humor, napětí, sny, přátelství. Co se týče vaření, je film chvílemi i velmi naučný. To prostě musíte vidět!

Stručný děj z čsfd:
Hlavním hrdinou filmu je krysák Remy, který odvážně sní o tom, že se stane vyhlášeným kuchařem v pařížské pětihvězdičkové restauraci. Společně se zkrachovalým vynašečem kuchyňských odpadků Linguinim se vydají za svým cílem stát se nejvyhlášenějším kuchařem v Paříži.

Trailer CZ:

9. Qui, šéfe 2012 - 63% (Jenom???wtf?)
Milá, velice hůmorná komedie o mladém kuchaři, který má sen o vlastní restarauraci. Je sám tak trochu blázen a kvůli jeho přemrštěnému gastronomickému cítění ho odevšad hned vyrazí. Špatná finanční situace ho nakonec donutí své těhotné ženě slíbit, že přijme jakoukoli podřadnou práci a tu si udrží. Co když mu ale cestu zkříží slavný šéfkuchař Alexandre Lagarde (Jean Reno)? Tento film mám stašně moc ráda, plus děsně baštím ten konec!!!

Trailer CZ:


10. Chef (2014) - 73% čsfd
Naprosto dokonalý, poučný a nevtíravě vtipný snímek o nadaném šéfkuchaři, který přijde o kariéru, aby našel sám sebe. Na tento film jsem přišla teprve nedávno a byla jsem velice příjemně překvapená. Každá postava je tu výborně propracovaná, hodně se tu vaří a nezapomíná se ani na důležitost rodinných vztahů. Navíc v tomto filmu hraje řada známých herců jako krásná Scarlett Johansson, Dustin Hofman, Jonh Luguizamo či Oliver Platt. Atmosférou mi tento snímek trošku připomíná Qui šéfe. Velice, velice doporučuji se podívat!!!

Trailer EN

11. Koření života (2007) - 59% čsfd
Příjemná romantická komedie, chvílemi poměrně dramatická s Catherine-Zeta Jones v hlavní roli. Film vypráví o kuchařce, která dává do své práce absolutně vše na úkor rodiny i partnerských vztahů. Život jí ale připraví dvě velké překvapení! Jaké? Tak to se budete muset podívat na film. Mě osobně snímek se film líbil moc, je takový roztomilý, jde z něj cítít láska k vaření a navíc hlavní herečku mám ráda.

Trailer EN:

12. Královna koření (2005) - 52% čsfd
Snímek o dívce Tilo, která ovládá magické síly, pomocí nichž uzdravuje ve svém obchůdku s kořením obyčejné lidi, pomáhá jim splnit jejich největší přání, šíří moudrost a léčí nemoci. Vše jde dobře až do chvíle, kdy ji do života vstoupí osamocený Doug a probudí v ní city, které jí magické síly zakazují. Na tento film je hodně rozporuplných názorů, mně osobně se celkem líbil. Navíc hlavní herečka je neuvěřitelně krásná, mám tucho, že i vyhrála nějakou miss :) Jestli se na něj ale budete dívat, doporučuji spíše v originále s titulky.

Trailer EN:

13. Jíst, meditovat, milovat (2010) - 56% čsfd
Ačkoli je o jídle pouze 1/3 snímku, nesmí tu chybět. Je to takový pohodový film, tzv. "klasika o sebenalezení", jak s oblibou říkáme s kámoškou :)

Oficiální text distributora:
Liz Gilbert (Julia Roberts), hrdinka snímku Jíst, meditovat, milovat, je moderní žena, která se vydává poznávat a obdivovat krásy světa a současně se pokouší znovu najít a probudit své pravé já. Poté, co jí životní jistoty a priority zcela rozvrátí rozvod, si Gilbert vezme v zaměstnání roční dovolenou a naprosto v rozporu se svými zásadami se rozhodne riskovat vše pro to, aby změnila svůj život. Během svých exotických a pozoruhodných cest poznává v Itálii prosté potěšení z dobrého jídla, v Indii sílu modliteb a meditací, a konečně na Bali najde zcela nečekaným způsobem pokoj v duši a rovnováhu lásky. Snímek Jíst, meditovat, milovat je natočen na motivy skutečného a pozoruhodného příběhu a dokazuje, že existuje více způsobů, jak si užívat a poznat svět.

Trailer CZ:

14. Čokoláda (2000) - 80% čsfd
Příběh se odehrává v malé, tradiční francouzské vesničce, kde si vše běží beze změny až do chvíle, kdy se zde usadí mladá cestovatelka Vianne se svou dcerou a otevře s obchod s čokoládou plný neodolatelných sladkostí. Já osobně snímek hodnotím jako takový průměr, ale chápu, že ho někdo vidí jako top, protože je velmi milý a navíc v něm hraje skvělý Johny Depp :)

Trailer CZ:

15. Cizí oběd (2013) - 76% čsfd
Hezký, bezprostřední snímek, i když chvílemi poměrně zdlouhavý. Hlavní postavy působí věrohodně, čistě. Konec mě malinko zklamal, ...nebo jsem ho snad nepochopila? :-D

Oficiální text distributora:
Už 120 let posílají ženy v Bombaji svým manželům do práce obědy v kastrůlkách prostřednictvím pozoruhodné sítě poslíčků. Vědci z Harvardovy univerzity tento dokonalý doručovací systém analyzovali a dospěli k závěru, že na špatnou adresu doputuje jen jeden z milionu obědů. A právě tento ojedinělý zatoulaný oběd svede dohromady osudy dvou lidí - půvabné Ily (Nimrat Kaur), která žije osaměle v domácnosti a marně bojuje o manželovu pozornost, a úředníka Saajana (Irrfan Khan - Pí a jeho život, Milionář z chatrče), kterému důchod nepříjemně klepe na dveře. O tom, že jedna malá chyba vám může změnit celý život, vypráví Cizí oběd s přívětivým humorem.

Trailer CZ:

16. Rande na slepo (2017) - 75% čsfd
Velmi milý snímek nejen o lásce ke gastronomii byl natočený podle skutečné události. Líbil se mi tak moc, že jsem mu věnovala samostatný článek - ZDE. Dá se celý shlédnout na youtube, v Němčině s českými titulky.

Trailer:


17. Dokonalý smysl (2011) - 75% čsfd
Tento film sem v žádném případě nedávám jako svůj oblíbený, spíše naopak. Je to tak trošku rarita, protože má na čsfd celých 75% a já vůbec, ale VŮBEC nechápu proč. Může mi to prosím někdo vysvětlit? Najde se tu nějaký fanda? Často se tento snímek prezentuje jako gastro-film, ale o jídle téměř vůbec není. Hlavní myšlenka je sice celkem dobrá a musím uznat, že v jeden moment mě film dokonce trochu chytil a přinutil k zamyšlení, ale jinak je to šílená nuda, chvílemi těžká prasárna a ten konec? WTF? Jako jediné plus jsem viděla, že to udrží diváka u obrazovky, protože ho zajímá, jak to skončí. (A o to ho víc ho to pak nas..e)

Poměrně slibně vypadající oficiální děj z čsfd:
Zatímco Susan a Michael objevují nové a nepředvídatelně hluboké city, lidé na celém světě se začínají cítit divně, jako by něco ovlivňovalo jejich emoce. Je to proto, že jsou zamilovaní, nebo se svět citově rozpadá? Už jsme si zvykli na filmy o globálních katastrofách z americké produkce podle dějové dramaturgické šablony obvykle diktované právě původem těchto filmů. Toto je neamerický film, který k žánru přistupuje z jiného úhlu. Má dvě navzájem provázané dějové linie: první je milostný příběh mezi mladým šéfkuchařem a dívkou ze sousedství, která je epidemioložka; druhou je propuknutí záhadné nákazy v různých částech světa, která způsobuje, že postihnutí lidé ztrácí nejprve čich, poté chuť a nakonec i sluch. Film zároveň podává subtilní, avšak velmi důležité sociální poselství prostřednictvím vnitřního hlasu kombinovaného s dokumentárními záběry z různých částí světa, který naznačuje, že možným důvodem této globální katastrofy je to, že lidé zanedbali své životní prostředí a následně i sami sebe.

Trailer CZ:

NA ZÁVĚR PŘIDÁVÁM JEŠTĚ DVA FILMY, KTERÉ JSEM SICE NEVIDĚLA (NEVÍM, KDE JE STÁHNOUT NEBO KOUPIT), ALE TVÁŘÍ SE POMĚRNĚ SLIBNĚ. ZEJMÉNA TEN DRUHÝ - TO BUDE PODLE MĚ FAKT PECKA!

18. Z prezidentské kuchyně (2012) - 64% čsfd

Trailer CZ:

19. Nejlepší recept - Final Recipe (2014) - 74% čsfd

Trailer EN:

Kdybyste měli někdo tip, kde tyhle dva filmy sehnat, budu Vám vděčná. A jaký je Váš oblíbený gastro-film? Znáte ty výše uveden? Který je Váš top? Zapomněla jsem na nějaký? :)

Nutno dodat, že filmy o víně jsem vynechala záměrně, protože to jest kapitola sama o sobě a možná o tom napíšu nějaký spešl článek.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Elis Elis | Web | 23. července 2016 v 10:24 | Reagovat

Film "Vrchní prchni" mám ráda, vždy když zjistím, že ho opakují, tak si na něj udělám čas, i ta písnička je skvělá, ostatní filmy neznám...

2 Rosie ♥ Rosie ♥ | Web | 23. července 2016 v 17:23 | Reagovat

Mám moc ráda filmy z Gastro prostředí. Je to dost sranda zvlášť když se na ně dívá servírka jako já a hodnotí jestli nesou plato ve správné ruce atd. :D V tomhle jsem magor, nemůžu si sednout ani nikam na jídlo. :D Jinak mi hodne sedl Oui, šéfe, Čokoláda (klasika♥) nebo Ratatouille :)

3 Łucie. Łucie. | Web | 23. července 2016 v 23:39 | Reagovat

"Láska na kari" znám :) Asi jako jediné z této "nabídky" filmů :D

4 *Mushroom* *Mushroom* | Web | 24. července 2016 v 16:49 | Reagovat

Abych řekla pravdu, tak z nich znám jenom opravdu malou část.. a také se veřejně přiznávám že jsem nikdy neviděla Vrchní, prchni.

5 Alex Alex | Web | 25. července 2016 v 20:46 | Reagovat

Tak jo, viděla jsem z toho 3 filmy :D Asi bych na sobě měla zapracovat :D Z gastro filmů ti asi nic moc nedoporučím, moc takových filmů neznám :/

6 Amálka Amálka | Web | 26. července 2016 v 8:06 | Reagovat

[4]: jak tak koukám, tak tu nebudeš sama, kdo to neviděl :) Já se u téhle komedie vždycky nasměju a navíc se mi líbí, že film je natočen podle skutečného příběhu.

7 Eliss Eliss | Web | 27. července 2016 v 12:42 | Reagovat

Videla jsem jen Vrchní prchni

8 Ella Ella | Web | 29. července 2016 v 17:56 | Reagovat

Ratatouile už od malička mám moc ráda. :D Čokoláda je úžasný film a láska na kari se mi moc líbila. :) O ostatních filmech jsem slyšela, ale ještě jsem je neviděla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama