Středočeský folkdress aneb ať žije silonová zástěra! :)

18. července 2017 v 14:21 | Amálka |  > Moudra, nápady a jiné
Jedna z věci, které absoluně zbožňuji na životě u nás na vesnici je místní stabilní styl v oblékání. Zatímco jiná území naší republiky prochází překonými změnami s cílem přizpůsobit se módním vlnám, tady u nás, jako by se v tomto ohledu zastavil čas.

Jak je vám jistě známo, české národní kroje jsou na ústupu, a to i v jinak tradičních pohraničních oblastech. Co si budeme nalhávat, tradiční oděv vždy byl, a je poněkud nešťastně nepraktický. Kdo by taky na sobě chtěl dobrovolně nosit hromady různých, ne vždy pohodlných vstev, které nosila už bábi a s jejichž oblékáním musí často pomoci i další příslušníci rodiny? Navíc jde o oděv, jehož výroba trvá dlouho, je značně finančně i údržbově náročný s velkým záborem plochy ve skříni.

A tak se stalo, že postupem času se považuje za běžný standard nosit staré věci z šatníku až do úplného roztrhání, a to i ku slavnostnějším příležitostem, jako je např. posezení s přáteli v místním pohostinství. Lidé už dnes nejeví žádné známky překvapení či podivu, když vidí baču v džínách či babičku v teplákách a červeným melírem místo šátku. Tady u nás se ale nic podobného nikdy nenosilo. Žiji v oblasti, pro kterou není typický žádný specifický kroj ani oděv - vyjma jedné jediné výjimky. Silonová zástěra!


Co možná nevíte je fakt, že silon vynalezl světově proslulý český vědec a vynálezce z Prostějova Otto Wichterle, a jeho výroba započala r. 1941 ve zlínské laboratoři jménem Baťa. Výhody silonové zástěry byly už od začátku zřejmé - je lehká, levná, každá barevně trochu jiná, zakryjete s ní nedostatky těla i oblečení a ochrání Vás před ušpiněním.

Tady u nás se zástěra velmi rychle ujala a dá se bez nadsázky říci, že z řad starousedlíků ji má doma úplně každý. A co víc! Každý ji tu denně nosí. Lidé tu mají takový zvláštní zvyk vysedávat před domem na lavičce, takže si kromě historických památek můžete v každé vesnici navíc prohlénout i místní barvy zástěr :) Najdete ji tu skoro v každé obchodu s textilem, ale nutno dodat, že tento rok, vystoupala jejich cena prudce vzhůru a označení silonová zástěra bývá často doplněna pojmem "retro". Jak málo stačí k tomu, aby se cena během pár měsíců dostala z 60 - 80,- Kč až k 150- 280,- Kč! Dost možná si prodejci usmysleli, že je tímto způsobem nejlépe nalákají novou generaci. Uvidíme, třeba se jim to i povede. Je pravda, že mladí a novousedlíci ji tu zatím moc nenosí - tedy až na mě! Já ji prostě žeru. Navíc jsme tak strašně malá vesnička, takže nemusím mít strach z žádné módní policie a kamarádi už jsou zvyklí:)

ZÁSTĚRY V AKCI, VČEREJŠÍ ÚKLID
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama