Září 2017

Bill Molison, otec permakultury

24. září 2017 v 15:40 | Amálka |  > Různé referáty do školy
Tento příspěvek věnuji jako památku Billu Molisonovi, který nás opustil přesně před rokem ve věku 88 let. Pokud jste toto jméno někdy slyšeli, bylo to nejspíš ve spojitosti s permakulturou. Pro mě osobně byl člověk neobyčejně skromný, láskyplný, s obdivuhodným rozsahem vědomostí a praktických znalostí, který mi je v mnoha směrech v životě vzorem a oporou. (pozn. článek je součástí mé práce do školy a není určený k volnému šíření, děkuji!)

Permakulturní koncept se zrodil v polovině 20. století v mysli jednoho mladého australského vědce, přírodovědce a psychologa Billa Molisona, který si při své práci u dřevařské společnosti uvědomil nesmyslnost lidského počínání. Při holosečích celých lesů, ve kterých některé stromy rostly i dlouhé stovky let, se náhle zastavil a pocítil, jak je jeho činnost pod vlivem úporné dřiny mechanizována a on nemá v podstatě žádný čas přemýšlet nad svým jednáním. Viděl lidskou společnost, lapenou do pasti destruktivního systému, která při své honbě za bohatstvím nerespektuje své životodárné zdroje, a tím spěje jednoznačně do záhuby. Rozhodl se tedy, že nebude nadále součástí tohoto konzumního kolotoče a začne se aktivně podílet na záchraně přírody.

Svůj široký rozhled i praktické vědomosti získal při studiích lesních ekosystémů, kdy strávil v divočině dlouhých devět let jako asistent vědecké jednotky. Zjistil, že tyto přírodní ekosystémy jsou vysoce efektivní a jejich výnos je naprosto nesrovnatelný s dnešní zemědělskou produkcí, preferující převážně trend monokultury. Jádro problému spatřoval jednoduše v tom, že "moderní zemědělství není systém založený na produkci potravin, ale na produkci peněz."

Doporučení filmu - Rande na slepo (2017)

13. září 2017 v 20:11 | Amálka |  > Oblíbené filmy, knihy..
Včera jsem shlédla strašně roztomilý německý gastro film, který rozhodně musím doporučit! Jako milovník gastronomie a filmů podle skutečných událostí jsem z něj byla úplně unesená. Navíc hlavní hrdina jménem Saliya je děsný sympaťák na kterého je radost pohledět, nechybí vtip ani špetka romantiky. Snímek vypráví dojemný životní příběh mladíka, který už od dětství vášnivě sní o práci v luxusním pětihvězdičkovém hotelu, ale do cesty se mu náhle postaví nepřekonetalná životní překážka. Saliya se ale svých snů vzdát nehodlá a rozhodne se navzdory nepříznivému osudu bojovat. Je až k neuvěření, čeho všeho je člověk schopen, pokud si jde cílevědomě za svým a nepřipouští si vůbec možnost, že by něco nešlo. Film je plný naděje a nese krásné poselství, které bych nejlépe vystihla příslovím "když někdo nechce, je to horší, než když nemůže."

Asi hlavním důvodem, proč se mi snímek tak líbil je fakt, že na střední škole jsem měla sny úplně stejné jako hlavní hrdina, ale nejspíš bych se jich v podobné situaci vzdala. Takže Saliyo - klobouk dolů, máš můj obdiv! O to víc jsem teď vděčná, když si uvědomím, že se mi nic takového nestalo a mohla jsem si je splnit celkem snadno. Hodnocení ČSFD je 75%.

Trailer v češtině:

Trailer prozradí sice hlavní zápletku, ale jinak nic zásadního, takže si ho klidně si ho pusťte

Zajímavost: film byl natočený podle knihy, ve které sám Saliya Kahawate vtipně popsal svůj životní příběh. Knihu si určitě časem seženu a přečtu.

Sedmihorské léto - HAPPY FACES FESTIVAL

13. září 2017 v 16:16 | Amálka |  > Výlety
Poslední srpnový víkend jsem vyrazila do Sedmihorek u Turnova, abych si mohla na letní scéně slavnostně užít konec léta. Společnost mi dělaly nejen moje internetové kámošky, ale taky úžasný a nezapomenutelný Michael Patrick Kelly! :) Jelikož nemám moc ráda velké davy, toto byla akce přesně pro mě! Klidná, komorní, prostě v kruhu přátel.

Scéna byla maličká, max. pro pár set fanoušků a počasí vyšlo naprosto perfektní