Moje poprvé v 15 letech :)

25. října 2017 v 11:24 | Amálka |  > Gastrofrky
Píše se rok 1998. Přímo v centru Prahy, naproti staroměstskému Orloji se nachází podnik, kde jsem v rámci své měsíční letní praxe přijala svou první objednávku, polila vínem svého prvního hosta, utekla mi poprvé ze zahrádky celá rodinka bez placení a na mé zbrusu nové sněhobílé halence přistál první a poslední hnědo-zelený holubí trus.


Bylo parné léto a restaurace nabízela spoustu výborných specialit, které jsem kvůli vysoké ceně nikdy neochutnala. Dodnes se mi bouří chuťové pohárky, když si vzpomenu na osvěžující citronový sorbet, což byla úžasně vzhlížející domácí citronová zmrzlina podávaná přímo v citronu. Naši zákazníci cenu zpravidla vůbec neřešili a nejednou jsem zahlédla muže, který podával své ženě tisícovku se slovy "skoč si na kávu, já za chvíli přijdu." Veškerá dýška, a nutno dodat, že to byl dohromady opravdu velký ranec, jsme poctivě odevzdávali vrchnímu číšníkovi, který věčně kouřil svou cigaretku v zázemí nebo nás buzeroval hláškou "nechoďte za sebou jako slepice".

Když jsem konečně na konci léta dokázala nazpaměť vyjmenovat všechny Svaté, jak jdou za sebou v Orloji, bylo na čase se rozloučit…


Na obrázku v pravo je stůl, kde jsem historicky přijala svoji první objednávku. Bylo to děsivé, dostala jsem do ruky plato, účtenky a propisku a do poslední chvíle vůbec netušila co ze mě vypadne. Vrchní číšník mě prostě vyslal a řekl: "běž tam a objednej, nějak se to naučit musíš." Hosté byli navíc cizinci. Zůstala jsem úplně překvapená, když jsem ze sebe nakonec poněkud trapně vymáčkla:

Já: "Hello...(pauza)... ...a ...drink???"
Host: "Two coke, please"
: What, sorry???
Host (usměv, pozvednuté obočí): TWO COCA COLA!
Já: "Ok!" (úúf, to jsem zvládla :-)

....obsloužila jsem je a ostatní objednávky už šly tak nějak sami. Znáte to, poprvé je to přece vždycky nejhorší :-D Nevíte, do čeho jdete. Nedávno jsem zkoušela hrubým odhadem spočítat, kolik objednávek jsem od té doby až do dnešního dne převzala a i když se to nedá spočítat úplně přesně, je jisté, že to číslo bude mít víc jak pět nul.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eva Eva | Web | 31. října 2017 v 16:27 | Reagovat

Taky jsem si vzpomněla na své poprvé se zákazníky - v mém případě spíše klientkami na kosmetice a pak na výšce sociální práci.. Do teď se stydím mluvit, hlavně, když je tam ještě někdo další a čeká, co ze mě vypadne.

2 Jana Jana | Web | 6. listopadu 2017 v 14:46 | Reagovat

Wow! Jako musím říct, že obdivuji tyhle lidi v této práci a ještě k tomu v centru Prahy, kde lidí není nikdy málo. Sice mě překvapilo, že dýška jste museli odevzdávat... hamoun jeden! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama