Záchrana svatebního cedru

29. března 2018 v 18:28 | Amálka |  > Z přírody
V srpnu roku 2016 jsme se s manželem brali a dostali jsme od mé drahé svědkyně jako svatební dar krásný stříbrný cedr. Měla jsem z něj velikou radost, protože jsem si vždy velmi přála mít tento strom na zahradě. Cedr byl prý stvořen jako zásobárna energie z kosmu, a to nemluvím o léčivé síle oleje z jeho oříšků.

Bylo mi doporučeno, ať ho přes zimu raději ještě nechám v květináči a na jaře ho zasadím do země. Jenže jak se oteplilo a začaly první deštíky, stromku nasákly kořeny vodou a celý chudáček zežloutnul. Den na to mu začaly opadávat jehličky, a to moje zoufalství už nabralo na obrátkách. Zeptala jsem se pár lidí přes internet na radu, ale většinou mi po shlédnutí fotky řekli, že už to má chlapec bohužel zasebou, protože cedry jsou obecně velmi náchylné. Názory byli různé, ale většinou mi říkali, ať ho rozhodně nepřesazuji, protože to by v tuto chvíli určitě nepřežil.


Nakonec mi dobře poradila až jedna prodavačka ve Starklu :) Paní byla velice ochotná, vyznala se doporučila mi, ať vykopu co největší díru, pořádně ji zkypřím, přidám trošku kompostu a stromek co nejrychleji zasadím. Jakmile se prý dostane do hlíny, kořeny vyschnout a je tu šance, že se strom vzpamutuje. Každopádně s tím prý nic nezkazím, protože když ho nechám v květináči, určitě pojde. Jela jsem tedy ihned domů, vzala krumpáč a šla na věc. Tu díru jsem kopala snad 3 hodiny, protože to byl samý šutr a hlína byla hrozně tvrdá. Když jsem měla konečně hotovo, chodila jsem pak ke stromku každý den, mluvila na něj a pozorovala změny. Už za pět dní začaly rašit nové jehličky a po týdnu jsem věděla, že máme vyhráno!

Takhle zoufale vypadal cedr, než mu opadaly jehličky

Vykopala jsem tedy velikou díru. Byla to sice pěkná fuška, ale to úsilí stálo zato

Už po pár dnech stromek znovu obrazil a já měla neuvěřitelnou radost!

A jak vypadá stromek dnes po roce? Je sice ještě malý, ale má kolem sebe pořád živo. Na fotce je vidět náš mini "jurský park" a kočka Šmajda, která má vrozenou vadu - šmajdá, takže nepřeleze plot. Myši ale chytá dobře :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Zasadili Vám rodiče v dětství strom?

Ano
Ne
Ne, ale zasadil/a jsem si ho sám/sama.

Komentáře

1 Janča Janča | Web | 11. července 2018 v 9:17 | Reagovat

Amálko, tak z toho mám taky radost. :-) Ono manželství je totiž taky jako strom. Aspoň si to myslím. Je potřeba o něj správně pečovat a hlavně jej starostlivě sledovat, jestli nezačínají usychat větve - potom je potřeba velký láskyplný zásah a trpělivost. Ale stojí to za to. Má pak košatou korunu a nese spoustu plodů. Tak ať se vám to daří!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama